II Uroczystość z okazji przyjęcia chrztu przez Polskę

Archiwum » 2016 » II Uroczystość z okazji przyjęcia chrztu przez Polskę

 

Książę Mieszko, ja ciebie chrzczę...

           

 

Nadszedł dzień świętowania naszego rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę. Jakże można zabaczyć o roku 966, kiedy to Polanie oczyścili się z grzechów swoich i chrzest przyjęli?

Nie zapomnieli o tym wyjątkowo ważnym w dziejach naszego narodu wydarzeniu  uczestnicy projektu edukacyjnego "1050. rocznica chrztu Polski" realizowanego od 15 lutego br. w gminie Kozłów  pod opieką koordynatorów: Andrzeja Kopcia - historyka oraz Agaty Borek - polonistki.

 

Przypomnieć tę kartę historii, o której hańbą byłoby nie pamiętać

            Podsumowanie działań projektowych, w których uczestniczyło 55 uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Kozłowie, odbyło się 24 maja br. w niedawno oddanym do użytku nowoczesnym budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Kozłów - Jan Zbigniew Basa, a gościem honorowym uroczystości był prof. dr hab. Jerzy Rajman z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Znany mediewista wygłosił wykład, w którym odkrył przed słuchaczami nieznane dotychczas fakty z historii Polski średniowiecznej. Swą obecnością uświetnili spotkanie przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, proboszcz parafii Kozłów, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych, oddziału banku KBS oraz rodzice uczniów.

 

Lud starych, pogańskich zwyczajów zaniechał, nowe zasady wiary przyjął

            Naród, który nie zna swej przeszłości, nie ma przyszłości  - podkreślała prowadząca uroczystość Julia Karcz, uczennica klasy trzeciej gimnazjum. Dowodem na to, że historia czasów panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego nie jest obca młodym ludziom, były efekty działań projektowych. W prezentacjach multimedialnych potwierdzili to bracia Daniel i Bartłomiej Obwiosło, którzy przedstawili miejsca, postacie i fakty związane z wprowadzaniem religii chrześcijańskiej na terenach  kształtującego się państwa polskiego. A co się tyczy kraju Mieszka, to jest to najrozleglejszy z  ich słowiańskich krajów - pisał w relacji z podróży kupiec z Kordoby w Hiszpanii - Ibrahim Ibn Jakub. - Obfituje on w żywność, mięso, miód i rolę orną. Ma on trzy tysiące pancernych.

            Pod kierunkiem Joanny Maciejek - nauczyciela historii i plastyki  w Szkole Podstawowej w Kozłowie - powstały uczniowskie prace plastyczne związane z tematyką projektu, a uczniowie klasy pierwszej gimnazjum opracowali ze swym historykiem gazetkę ścienną upamiętniającą wydarzenia sprzed 1050 lat. Wszystkie materiały plastyczne i źródłowe były eksponowane podczas uroczystości i można je oglądać w sali widowiskowej biblioteki.

 

Cenne klejnoty ze skarbnicy kultury - legendy

            Finaliści konkursu literackiego na najciekawszą legendę o powstaniu państwa polskiego, po odebraniu dyplomów i nagród, odczytali zgromadzonym swoje teksty - wyróżnione  legendy. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Justyna Bełtowicz, drugie - Justyna Kołodziej, trzecie - Karolina Podsiadło.

 

Pani, daję słowo, że dobrym mężem będę...

                        Jeśli twoje, książę, zamiary są szczere, a starania wytrwałe, chętnie cię poślubię - tak odpowiedziała księżniczka Dobrawa pierwszemu władcy Polski - księciu Mieszkowi I w inscenizacji przygotowanej przez uczestników projektu. Uczniowie wcieli się w role księcia Polan, księżnej Dobrawy Przemyślidki, biskupa Jordana i świt książęcych - czeskiej i polskiej.  I tak zaczęły się przygotowania do wesela stulecia. Już nic nie stało na przeszkodzie, by księżniczka przysięgła wierność i posłuszeństwo Mieszkowi. Ale najpierw doszło do zrękowin. Po symbolicznej wymianie wieńców pomiędzy synem Siemomysła i córką Bolesława Srogiego młodzi aktorzy przybliżyli publiczności moment przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Na zakończenie zabrzmiała pieśń Te Deum laudamus.

 

Podróże kształcą ... wykształconych         

            Koordynatorzy projektu i ich podopieczni przypomnieli, że od tamtych pamiętnych chwil aże 1050 lat minęło. Przez wieków dziesięć i pół nasz kraj mężnie wiary chrześcijańskiej broni, Bogu i ojczyźnie służy, aby chwały jej przysporzyć i naszym potomkom godne bytowanie zapewnić. Uczestników projektu czekają jeszcze dwa zadania: posadzenie pamiątkowych dębów (samodzielnie wyhodowanych) oraz wyprawa do Wielkopolski. 1 czerwca br. wyruszą oni na trzydniową wycieczkę do Poznania, Gniezna, Biskupina i Lichenia.  Na własne oczy zobaczą miejsca, o których czytali lub słyszeli.