Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Archiwum » 2015 » Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzimy w całym kraju Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W związku z tym naszej bibliotekarskiej braci życzymy wytrwałości, uporu, energii i pomysłów na szerzenie w społeczeństwie wiedzy i informacji o niej, nawyku czytania, poszanowania dla słowa drukowanego, co nie zawsze ma odzwierciedlenie w Waszej codziennej cichej, mrówczej pracy.

 

Wobec szybko zachodzących zmian w modelach oraz technikach komunikacji, konieczne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności. Biblioteki realizując zadania edukacji informacyjnej umożliwiają zdobywanie nowych kompetencji i zapobiegają cyfrowemu wykluczeniu, więc by sprawnie funkcjonować w świecie zdominowanym przez Internet „wybieram bibliotekę”.

 

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek daje możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

 

 

 

Co właściwie oznacza wyraz „biblioteka”?

 

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

 

 

Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).



W bibliotece z książek na półkach

Trąbią słonie, kuka kukułka,

Kwitnie paproć, krzyczą Indianie,

Szumią żagle na oceanie.
W bibliotece znajdziesz wszystko,

to co chcesz:
Starą prawdę, mądrą bajkę, 
piękny wiersz.

 

Krystyna Wodnicka "W bibliotece"

 

 

Do nauczania i uczenia się konieczne są trzy środki pomocnicze:

po pierwsze książki,

po drugie książki,

po trzecie książki.

 

 Stanisław Konarski